Monday, August 17, 2009

D.Jordan, A. Wiest - Atlas II Wojny Światowej

Po wielu latach niezrozumiałej posuchy w temacie, doczekaliśmy się w końcu wydania na rodzimym rynku atlasu historycznego w całości poświęconego II wojnie światowej. Dotychczas takiej pozycji w języku polskim po prostu nie było, co jest dość dziwne zważywszy na fakt, że podobnych publikacji ukazało na Zachodzie co najmniej kilka; sam posiłkowałem się dotąd anglojęzycznym atlasem "Atlas of World War II" R. Natkiel'a (który nota bene - podobnie jak kilka innych atlasów - można sprowadzić za bardzo rozsądne pieniądze za pośrednictwem internetowego sklepu Empik).

Atlas autorstwa Davida Jordan'a i Andrew Wiest'a wydało w naszym kraju mało chyba znane Wydawnictwo Dragon (ja, przyznam się, usłyszałem o nim po raz pierwszy) - i chwała im za to! Atlas już na pierwszy rzut oka sprawia bardzo dobre wrażenie, a pobieżne nawet jego przejrzenie wywoła zapewne szeroki uśmiech u każdego miłośnika historii II wojny światowej. Książka ma format nieco większy niż A4, twardą obwolutę, liczy 256 stron i wydrukowana została na porządnym, kredowym papierze. Jeśli chodzi o zawartość, to atlas zawiera 160 kolorowych map i obejmuje okres od wybuchu wojny (gwoli ścisłości: kilka stron poświęcono też na omówienie uwarunkowań, które do wojny doprowadziły), zapoczątkowanego napaścią na Polskę, do upadku Japonii. Całość podzielona jest na kilka części, wedle teatrów działań wojennych. Mapy ilustrują przebieg poszczególnych kampanii, rozmieszczenie i ruchy wojsk, linie frontu itp. - czyli to wszystko, czego po takiej publikacji należało by się spodziewać. Są do tego bardzo przejrzyste. W większości zostały wykonane w dużej skali (1 cm = 50km lub 1 cm = 100 km), ale znalazło się kilka wyjątków (m.in. bitwa o Stalingrad, atak na Pearl Harbor, powstanie warszawskie, operacja Market-Garden), gdzie są dużo bardziej szczegółowe.

Obok map, pokaźną część atlasu zajmują teksty opisujące przebieg poszczególnych operacji. Tu także należy się plus dla autorów, bo w przeciwieństwie do innych publikacji starających się przedstawić II wojnę światową "w pigułce", tutaj faktycznie udało się dość zwięźle i rzeczowo przedstawić kwintesencję opisywanych działań. Całości dopełniają fotografie, które na szczęście nie zabierają zbyt wiele cennego miejsca. Piszę "na szczęście", gdyż nie fotografie i nie treść stanowią o wartości tej pozycji (od tego mamy już całą masę książek), ale wspomniane mapy.

Gdybym miał wskazać jakieś minusy i do czegoś się doczepić, to nie będzie tego wiele: pozbyłbym się całkowicie fotografii i skrócił opisy kampanii a w zamian dołożył więcej map. I to w zasadzie tyle. Nie podejmuję się oceniać merytorycznej strony tej publikacji i tego, czy są w niej jakieś błędy rzeczowe lub inne uchybienia z dwóch powodów: po pierwsze - ponieważ atlas nabyłem niedawno i było zbyt mało czasu, by coś takiego wychwycić, po drugie - moja wiedza jest ciągle zbyt skromna, bym mógł doszukiwać się nieścisłości... Podsumowując - pozycja godna polecenia i na razie nie mająca na naszym rynku konkurencji, do tego dostępna za rozsądną cenę (ok. 69 zł). Zdecydowanie brać.

No comments: